Rybáři z Vranova

Lov ryby abramis brama



V poslední době se u nás rozmáhá lov ryb (zejména kapra) na boilie nebo za pomocí dipů. Tato metoda lovu umožňuje zásek větších ryb. Rybář se těší,jak bude 30 minut bojovat s několika kilovým kaprem uloveným na magickou kuličku,kterou doplnil o další chuť dipu. Nezavrhuji tento způsob lovu,má to jistě své kouzlo tahat velké ryby,ale co lov třeba na obyčejnou kukuřici nebo kus rohlíku? I na takto obyčejné nástrahy se dá ulovit „kapitální“ ryba.

Na nástrahy typu rohlík, kukuřice, luštěniny se dá chytit jedna z nejpočetnějších kaprovitých ryb u nás-cejn velký (abramis brama). Jak už název napovídá je to ryba dorůstající větších rozměrů. Lovit se dá na cokoliv, větší kusy možná i na malou kuličku boilies. Já se ale při lovu této ryby soustředil hlavně na klasický nástrahy-hrách, kukuřice, rohlík, chlebová kulička, foukaná nebo vařená pšenice, červík,rousnice a další klasické nástrahy.   

Je to ryba né moc bojovná, ale zase její početné záběry a i mnoho proměněných záseků jí dělá oblíbenou mezi rybáři. Dorůstá i délky přes 80 cm,ale těchto rozměrů doroste jen zřídkakdy. Ryba se hodí i ke kuchyňské úpravě,ale to do tohoto článku nepatří.

Na jaře 2011 jsme opět zahájili cejnovou sezónu-jako každý rok-na Vranovské přehradě. Na jaře ještě moc cejni nešli, ale v létě…. Samozřejmě, že jsme nebyli každý prázdninový den u vody, nahozené pruty na těžko,policajty nasazené a čekali bez jediné minuty odpočinku na záběr cejna od brzkých ranních do pozdních odpoledních hodin,ne ne,tak to skutečně nebylo. Nevím jak na jiných přehradách,ale na Vranově je cejnů doopravdy hodně-jsou přemnožení-a proto na jejich záběr nemusíme čekat dlouho. Ale to neznamená,že přijdu k vodě,nahodím a ještě než návnada dopadne na dno,už máme rybu,i když několikrát se nám to už stalo.Jsou dny,kdy u vody sedím hodiny bez záběru a jsou také dny,kdy jde jedna ryba za druhou,ale to každý rybář zná.

Já osobně cejny lovím na kukuřici v kombinaci s rohlíkem nebo kouskem chleba či jiného pečiva. 

Takže jsem u vody,návnady mám připravené,krmení taky a teď jakým způsobem rybu ulovit:Asi nejefektivnější způsob lovu na přehradách je

položená-na těžko.Tam stačí háček,krmítko nebo srkačka a můžeme chytat.Další efektivní způsob je feeder. Feeder je v překladu krmítko takže dva návazce zakončeny v jednom trojitém obratlíku-jeden návazec =krmítko,druhý háček.Každý tyto montáže jistě zná a kdo ne, lehce se je naučí. Pak přijde na řadu zakrmení:Já osobně si zakrmuji den nebo alespoň pár hodin před lovem a zakrmuji takovou nástrahou na kterou chci chytat (budu chytat na kukuřici,zakrmuji kukuřicí….) a množství nástrahy volím dle velikosti a počtu ryb-pokud je tam více ryb,dávám více krmení atd. Nyní už jen nahodit.Při lovu cejnů někdy skočí na prut i kapřik,proto dávám vlasec minimálně 0,18 mm. 

Když k vodě berete své ratolesti,které už taky chytají,je cejn ta pravá ryba na které se dá učit spousta rybářských věcí.Třeba jak rybu zabít,očistit,vykuchat…Tyto věci v rybařině budou potřebovat asi určitě.

I já sem se učil na cejnovy spoustu věcí a je to rozhodně lepší než na kaprovy,kterých je v našich svazových vodách podstatně méně.

Na závěr bych vám chtěl říci,že nejen lov velkých ryb je pěkná věc,že i takový lov cejnů nebo malých plotic má své kouzlo.Všem přeji šťastnou novou sezónu a ať to hrčí,lítá a tak dále.

Průměrná známka: 2,00

Komentář ke článku (0)

Anketa:Cejna lovím hlavně na:
A) plavanou 44%
B) položenou 33%
C) muškařením 0%
D) jinak 11%
E) cejna cíleně nelovím 11%
F) cejna sem v životě nechytl 0%
Hlasovalo 9 čtenářů.
Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje.